Press

 • blero12

  Lëvizja BESA: RIDEFINIM i sistemit të drejtësisë në Maqedoni – nevojë urgjente dhe e patjetërsueshme

  Lajme, Press 09.05.2017

  Një nga shtyllat kryesore e cila urgjentisht kërkon ndërhyrje për t’u definuar drejt dhe saktë, që në të ardhmen të mund të prodhojë vendime të drejta pa u ndikuar nga politika dhe preferencat partiake, është përfundimisht sistemi i drejtësisë, që i përfshin të gjitha gjykatat dhe prokurorinë publike. Është e […]

   
 • 15592077_1351081991610107_500804318_n

  Shqiptarët e KSHZ-së ia falën një deputet VMRO-DPMNE-së

  Lajme, Press 15.12.2016

  Të nderuar gazetarë, të nderuar shqiptarë dhe të nderuar qytetarë të vendit, Sot ishim dëshmitarë të mbledhjes së Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, i cili me shumicë votash nuk i pranoi ankesat e koalicionit “Rilindje me BESË”, duke i mundësuar kështu VMRO-DPMNE-së që ta mbajë me pa të drejtë një mandat […]

   
 • bk

  Rilindje me BESË: Program për zhvillim rajonal “KORAB 2025”

  Lajme, Press 03.12.2016

  Lëvizja BESA në bashkëpunim me ekspertë të njohur nga Sllovenia, ka përgatitur një Platformë për zhvillim të qëndrueshëm të rajoneve perëndimore të Republikës së Maqedonisë, në kuadër të cilës është Programi për zhvillim rajonal  i quajtur “KORAB 2025”. Qëllimi i kësaj platforme është ringjallje turistike të kësaj pjesë të Maqedonisë, […]

   
 • 15225143_1330255827026057_1960409809_o

  Rilindje me BESË: Edhe ky 28 Nëntor me një ligj nënçmues në fuqi për flamurin

  Lajme, Press 28.11.2016

  Të nderuar, Shqiptarët e Maqedonisë po e presin edhe këtë 28 Nëntor me një ligj nënçmues në fuqi, që parasheh përdorimin e flamurit shqiptar me dimensione trefish më të vogla nga ai maqedonas. Është ky ligj, që nënçmon luftën e Skënderbeut, kontributin e Ismail Qemalit e Hasan Prishtinës dhe që […]

   
 • orhan

  Rilindje me BESË: Askush nuk mund ta djegë Rilindjen e BESËS shqiptare

  Lajme, Press 26.11.2016

  Deri tani ka pasur shumë raste të shkatërrimit të materialit parazgjedhor të partive politike, mirëpo rrallëherë, madje ndoshta asnjëherë, nuk ka ndodhur të tentohet të digjet bilbordi i një oponenti. Kjo nuk flet për asgjë tjetër, përveç për frikën ndaj atyre që deri dje hidhnin gurin e fshihnin dorën. Tani […]

   
 • afrim-gashi

  Lëvizja BESA: BDI-ja i ka dhënë 9.5 milionë euro Johan Tarçullovskit!

  Lajme, Press 25.11.2016

  Të nderuar E vlerësuam të domosdoshme mbajtjen e kësaj pres-konference edhe pse jemi në vlugun e fushatës, tubimeve dhe takimeve me qytetarë. Jemi sot këtu, sepse ndajmë shqetësimin e thellë të mbarë opinionit shqiptar pas publikimit të hulumtimit nga instituti prestigjioz për gazetari hulumtuese BIRN, që tregon se për – […]

   
 • bilall

  Lëvizja BESA dhe RDK shpallin zyrtarisht kandidatët për deputetë

  Lajme, Press 11.11.2016

  Të nderuar përfaqësues të mediave, të nderuar qytetarë, Jemi sot këtu që para opinionit edhe ta solemnizojmë bashkëpunimin ndërmjet dy subjekteve tona, Rilindja Demokratike Kombëtare dhe Lëvizja BESA. Megjithëse ka kohë që ne e kemi mbyllur këtë bashkëpunim dhe e kemi kaluar në organet më të larta të partive tona, […]

   
 • levizja besa

  Lëvizja BESA: “Barazia ekonomike” e BDI-së nënkupton vazhdim të varfërimit dhe mjerimit të shqiptarëve

  Lajme, Press 07.11.2016

  Ditë më parë BDI-ja e prezantoi një nga pikat kyçe te platformës së saj elektorale “barazi ekonomike”, me të cilën synon që të arrijë njëfarë mirëqenie më të mirë dhe barazi ekonomike te shqiptarët, ndonëse ky subjekt ka punuar pa pushuar këto 14 vite, sa  është në pushtet, që ajo […]

   
 • bilall-kasami-arben

  Arben Labënishti zyrtarisht vjen në Lëvizjen BESA

  Lajme, Press 01.11.2016

  Deklarata e kryetarit të Lëvizjes BESA, Bilall Kasami para mediave: Ashtu siç ju kemi paralajmëruar qysh më parë, Lëvizjes BESA ka bërë pakt me popullin shqiptar të Maqedonisë dhe kjo po reflektohet edhe me prurjet që vijnë çdo ditë në Lëvizjen BESA. Se BESA është opsioni më serioz i këtyre […]

   
 • afrim-gashi-zeqirija-ibrahimi-besa

  Lëvizja BESA: BDI-PDSH, ndërpriteni menjëherë politikën tuaj antishqiptare!

  Lajme, Press 05.10.2016

  Pas skandalit të djeshëm në Parlamentin e Maqedonisë, Lëvizja BESA u bën thirrje shqiptarëve në pushtet dhe Parlament dhe personalisht  kryetarëve të BDI-së dhe PDSH-së, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi, që urgjentisht  të dalin para opinionit dhe t’i shpjegojnë shkaqet se pse nuk e votuan ndryshimin e Ligjit për mbrojtjen […]